Ač masáže přináší spoustu pozitivního a jejich pravidelnost napomáhá ke zdraví, existují situace, které provádění masáže částečně či úplně vylučují.
Základní z nich, která může potkat každého je akutní onemocnění nebo infekce, a to platí i pro obyčejnou chřipku, nachlazení nebo ucpané dutiny. V takovém případě raději masáž odložte. Kontraindikace se týká také zánětů v těle, onkologických onemocnění, stavů s nutným klidem na lůžku, pokročilé osteoporózy či artrózy, dalších onemocnění kostí (např. bechtěrerova nemoc , vyhřezlé ploténky apod.), snížené srážlivosti krve (např. při hemofilii nebo užívání warfarinu apod.) a závažnějších kožních onemocnění (např. pergamenová kůže apod.).
Lokální kontraindikace masáží se týká zlomenin, popálenin, kožních onemocnění, otoků a křečových žil. V takových případech je možné provádět masáž mimo lokace postihnuté některým z těchto problémů.
Trápí-li Vás vysoký krevní tlak nebo trpíte-li cukrovkou, epilepsií či zeleným zákalem zkonzultujte svůj zdravotní stav a případnou možnost masáží se svým ošetřujícím lékařem. Prosím, v těchto případech doneste s sebou na masáž potvrzení od doktora. S lékařem se také poraďte v případě, že podstupujete psychiatrickou nebo neuropsychickou léčbu.
Ženám doporučuji masáž plánovat mimo menstruaci, není-li to možné je nutné vynechat masáž břicha a beder. Pro těhotné ženy je vhodné zvolit pouze těhotenskou masáž. Masáže v šestinedělí neprovádím.
Před ani po masáži neprovádějte náročné činnosti. Především po masáži spíše jen odpočívejte a pijte dostatečné množství vody. Při vstávání z lehátka nespěchejte a buďte opatrní, může se Vám zatočit hlava 🙂 . Následující dva dny po masáži Vás mohou zlehka bolet svaly. Máte-li po masáži akutní bolesti svalů či jejich zatuhnutí, bývá to důsledkem nedodržení klidového režimu po masáži (sport, zátěž) nebo vystavováním výkyvům teplot (přílišný chlad či horko). Máte-li jakoukoli extrémní reakci, konzultujte ji s masérem nebo lékařem.
SPECIFIKA BAŇKOVÁNÍ
Kontraindikacemi baňkování jsou aneurysma, poruchy krevní srážlivosti a tenké vlásečnice, indikace léků na ředění krve, srdeční onemocnění, trombózy a tromboflexibility (hluboké a povrchové záněty žil), těžké jaterní onemocnění (cirhóza, ascites), tuberkulóza, rakovina (až dva roky po vyléčení) a nádorová onemocnění, zánětlivé stavy, akutní onemocnění (chřipka, bronchitida, střevní potíže apod.). Baňkování není vhodné v těhotenství ani pro děti do 12 let. Baňkování nelze lokálně provést v místech následujících problémů – křečové žíly, otevřené rány nebo hnisavé infekce, klouby po artritidě, kožní potíže (puchýře, ekzémy, alergie, bradavice, plísně, mateřská znaménka).
SPECIFIKA MASÁŽE LÁVOVÝMI KAMENY
Kontraindikací masáže lávovými kameny jsou těhotenství, přecitlivělost na teplo a veškeré zdravotní problémy, především křečové žíly, kožní, infekční a zánětlivá onemocnění, ale také epilepsie a cukrovka. V žádném případě není vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem.
Masáž je vhodnější v zimních měsících nebo v chladnějším období. Při vysokých venkovních teplotách se nedoporučuje z důvodu možného přehřátí organismu.
SPECIFIKA MANUÁLNÍ LYMFODRENÁŽE
Obecně jsou relativními kontraindikacemi, ke kterým je zapotřebí souhlas lékaře – srdeční selhávání, hyperfunkce štítné žlázy, opakujíc bolestivá a silná menstruace, těhotenství do 3. měsíce, neléčený vysoký tlak, asthma bronchiale, cardiale, chronická bronchitis, onemocnění jater a ledvin. ABSOLUTNÍMI kontraindikacemi jsou maligní onemocnění, které nebylo zaléčeno, nebo hrozí recidiva, akutní bakteriální nebo virové onemocnění kůže a podkoží, akutní cévní onemocnění, glaukom ( zelený zákal ), patologické těhotenství, probíhající MENSTRUACE.
SPECIFIKA TĚHOTENSKÉ MASÁŽE:
Těhotenskou masáž není vhodné podstupovat v prvním trimestru těhotenství, při rizikovém těhotenství nebo doprovázejí-li aktuálně těhotenství nevolnosti a zvracení. Není vhodná pro ženy s vysokým krevním tlakem a (těhotenskou) cukrovkou. Masáž si neobjednávejte nebo ji popřípadě zrušte trápí-li Vás jakákoliv neobvyklá bolest, vnitřní či vnější infekce, horečka nebo průjem.
SOUHLAS
Objednáním termínu masáže souhlasíte, že jste si přečetli jaké situace jsou kontraindikacemi a nebudete v takových případech ve studiu El Pablo podstupovat masáž.
Masér není lékař! Je opravdu důležité konzultovat možnost masáží s Vaším lékařem léčíte-li se s akutním či chornickým onemocněním nebo utrpěli-li jste úraz. Při konzultaci s lékařem dbejte jeho pokynů i při rozlišování masáží ve zdravotnických zařízení či ve wellness odvětví. Máte-li pochybnosti o vhodnosti masáže Vy, bohužel ani já Vám nemohu poradit, protože neznám Váš zdravotní stav, stádia případných nemocí apod. Tedy Vždy se obraťte na svého lékaře!
Máte-li jakékoliv zdravotní problémy, alergii nebo se Vás týká částečná kontraindikace, je velmi důležité tyto informace sdělit masérovi PŘED provedením masáže.