Fascie neboli pojivová tkáň – to je oč tu běží. Donedávna se o nich v odborném světě moc nemluvilo, protože Vám je neukáže rentgen, magnetická rezonance ani ultrazvuk. Ale jsou tam a Vy to často můžete cítit. Fascie tvoří rozsáhlou síť, která je rozprostřena po celém těle a má nezastupitelné místo. Nejen, že se v ní nachází téměř 80% nervových zakončení, ale podílí se na držení těla a přenosu svalové síly a díky své vodní bází i na přenosu živin a odpadních látek. S lehkostí můžeme říct, že fasciální systém pomáhá svalovému i lymfatickému systému, aby vše fungovalo tak, jak má.
Fasciální síť prostě spojuje a obaluje všechno se vším, v celém těle. Proto je pro její funkci (zajišťování vzájemného klouzavého pohybu vrstev tkání) zachování její elasticity velmi důležité. Při ztrácení pružnosti může postupně vznikat problém, který když nastane, tak to určitě poznáte. Na ztrácení pružnosti má vliv stres, psychická zátěž, dehydratace, zranění (i méně závažná – delší dobu nepohyblivost), zánětlivé procesy, úhybné pohyby (při bolesti v jiných místech), fyzická zátěž, málo spánku, stáří, ale hlavně málo pohybu nebo pouze stereotypní pohyb.
Častokrát si můžete myslet, že máte zablokovaný, zatuhlý, ztvrdlý nebo napjatý sval, ale může se jednat o zatuhnutí fascie, které Vám přes nervové buňky způsobuje bolest. Pavučina fascií také způsobuje, že bolest se projevuje úplně někde jinde, než je původní problém.
Velmi dobrá zpráva je, že výměna kolagenu ve fasciích a schopnost tkání klouzat je obnovitelná, a to jednoduchou cestou – masáží a jednoduchým protahováním či cvičením (tanec, balancování, chůze naboso apod.)
Masáž probíhá nasucho, bez oleje, za polohování těla, tlakem a tahem a za pomoci masážních balónků. Myofasciální masáž se zaměří na obnovu elasticity, tím i na případné zatuhlosti. Pro myofasciální masáž platí stejné kontraindikace, jako pro klasickou masáž. Není vhodná v těhotenství. Po myofasciální masáži, stejně jako po jakékoliv jiné, je dobré myslet na vyšší příjem tekutin a klidový režim. Následující dny je fajn zařadit protahování.
Postupné zjišťování skutečností o fasciích může i zdravotnicky podložit ozdravné fungování alternativních metod jako právě masáže, akupunktura nebo jóga.
Chcete-li udělat něco pro své fascie a chcete-li se také dozvědět, jaké cvičení je vhodné pro podporu fascií, popovídáme si o tom na masáži. Mimo jiné Vám také ke cvičení doporučuji knihu Uvolňování fascií od Franka Thömmese.